Z tym pytaniem spotykałem się wiele razy. Nie ma jednoznaczej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas ma jakieś preferencje tj. wielkość ekranu, czy podświetlany ekran, czy urządzenie wspiera karty SD itd. W tym artykule chciałbym odpowiedzieć, generalnie czym się kierować przy wyborze i ewentualnym zakupie urządzenia do czytania.
Bezsprzecznie jest to najważniejszy element czytnika ebook. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia z ekranem wykonanym w technologi E-ink Carta oraz E-ink Pearl. Najstarsze urządzenia posiadały ekran wykonany w technologi Vizplex lub SiPix, ale tych raczej już nie kupisz (ew. na rynku wtórnym). Tych nie polecamy.
Zatem, do wyboru pozostają czytniki z ekranem Carta lub Pearl.
Carta, to najnowszy technologicznie rodzaj papieru e-ink. Obecnie coraz częściej spotykany i wypiera z rynku Pearl (chociaż jeszcze stosowany). Urządzenia z ekranami Pearl, to raczej nowe modele budżetowe lub urządzenia mniej znanych firm.
Jaka jest różnica pomiędzy Carta i Pearl? Przede wszystkim ekrany różnią się jasnością, kontrastem wyświetlanego tekstu oraz rozdzielczością. Kupując czytnik ebook z ekranem Carta, masz pewność, że minimalna rozdzielczość (dla czytnika 6'') to 1024x758 (przy 800x600 dla Pearl). Jak wiesz, im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli na cal (ppi). Dzięki wyższym rozdzielczościom, litery są bardzo "ostre" i wg. mnie lepiej się czyta (analogicznie druk słabej jakości do druku na lepszym papierze).
Oczywiście, nie przekreślam w żaden sposób ekranów Pearl. Do dziś używam Kindle Paperwhite (I gen.) i uważam, że był to doskonały zakup.
Druga cecha na którą powinieneś zwrócić uwagę, to przekątna ekranu. Najpopularniejsze są czytniki posiadające ekran o przekątnej 6''. Czy to dużo? Może wydawać się, że to mało, ale zapewniam was, wystarczająco. Pamiętaj, że czytając książkę, możesz w każdej chwili powiększyć lub zmniejszyć czcionkę.
Na rynku dostępne są również, urządzenia z większymi ekranami np. 6.8'', 8 '' lub nawet 13''. Niestety cena jest dość zaporowa, więc dopóki nie masz pewności, że elektroniczne czytelnictwo jest dla ciebie, nie warto wydawać tak dużej sumy pieniędzy na zbędny gadget.
Kolejnym aspektem, który warto rozważyć przed zakupem, to podświetlanie ekranu. Z doświadczenia, polecam tę funkcjonalność. Papier elektroniczny jest dość ciemny jeżeli nie posiada podświetlenia. W warunkach domowych, w swoim Kindle, mam cały czas włączone podświetlenie (co prawda tylko kilka „kresek” ale zawsze jest włączone), komfort czytania jest znacznie większy.
Ostatni cecha, ekranów – czy powinien być dotykowy. Początkowo sceptycznie podchodziłem do tematu dotykowego ekranu w czytnikach. Po kilku latach użytkowania czytnika z dotykowym ekranem, mogę śmiało polecić czytniki z takim ekranem. Wygodnie nawiguje się pomiędzy stronami, w każdej chwili możesz zmienić rozmiar czcionki gestem itp. Niektóre czytniki, posiadają również fizyczne przyciski do zmiany stron. Jest to bardzo fajne rozwiązanie i dopełnia ekran dotykowy.
To bardzo trudne pytanie. Obecne na rynku czytniki, na pewno będą obsługiwać jeden z popularnych formatów ePub i/lub Mobi (PRC). Jeżeli planujesz kupować książki w księgarniach internetowych np. Woblink, Empik itp. nie będzie żadnego problemu z kompatybilnością. Większość z nich, udostępnia swoje książki przynajmniej w dwóch formatach ePub / Mobi.
Inaczej sprawa wygląda z formatami Worda, Excela itp. - tutaj musisz poszukać czytnika wspierającego takie formaty.
Jeżeli chcesz czytać (przeglądać) dokumenty PDF - polecam wybrać się do sklepu z elektroniką i przetestować jak dany czytnik radzi sobie z takimi dokumentami. Z doświadczenia wiem, że nawet gdy producent zapewnia wsparcie dla PDF, czytanie stanie się męczarnią (dotyczy to zwłaszcza tańszych urządzeń wyposażonych w słabszy procesor).
Chcę słuchać audiobooka - czy jest możliwe wykorzystanie do tego celu czytnika? Tak, o ile kupisz urządzenie wspierające audio tj. obsługę plików mp3. Nie jest ich dużo, skorzystaj z naszej wyszukiwarki - na pewno znajdziesz urządzenie wspierające audio.
Czytniki ebook na ogół posiadają min.4Gb pamięci flash na nasze materiały. Czy jest to dużo? To zależy - większość książek nie przekracza 5Mb. Więc łatwo policzyć, że w takim urządzeniu możemy zapisać ok.800 książek. Czy to dużo? Sami oceńcie.
Czasami spotykam się z stwierdzeniem, że urządzenie ma mało wbudowanej pamięci flash np. 4Gb i nie ma możliwości podłączenia kart pamięci SD - to lepiej nie kupować, bo mało książek pomieści. Zobacz powyższy akapit.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze czytnika? Dla polskich czytelników, proponuje sprawdzić, czy słownik wbudowany w urządzenie obsługuje język polski. Nie jest to warunek konieczny, ale fajnie czasami sprawdzić coś w polskim słowniku.
Poza tym, sprawdź czy czytnik posiada moduł WiFi. Dzięki niemu bezprzewodowo ściągniesz książki - a dla zagorzałych internautów - przeglądniesz strony internetowe (dość uciążliwe, ale się da).
Podsumowując, jakie parametry powinien mieć czytnik:
Zatem, jeżeli potrzebujesz taniego czytnika - warto rozważyć zakup Kindle Paperwhite (2016), Kobo Aura, PocketBook Basic, inkBook Classic. Z droższych propozycji: Kindle Paperwhite 3Gen, Kobo Aura HD, PocketBook Touch Lux.