Książki i ich ekranizacje

Ogólna dyskusja o książkach / nowościach wydawniczych itp.

Moderator:Global Moderator

Awatar użytkownika
busia
Nowy
Nowy
Posty:44
Rejestracja:24 sty 2013, 10:51
Książki i ich ekranizacje

Post autor: busia » 02 lut 2013, 10:58

Jak napisałam w wątku o książkach które warto przeczytać - Władca Much, ostatnio oglądałam również ekranizację tego filmu. Muszę przyznać, że bardzo się rozczarowałam. Nic z tego klimatu reżyser nie przeniósł na ekran. Czytając książkę, wyspa wyobrażała mi się bardzo słoneczna, laguny błękitne itd,  a w ekranizacji reżyser pokazał ponurą wyspę - nie dopatrzyłam się lagun :/ Poza tym, już nie mówiąc o lokalizacji, bohaterowie absolutnie nie zgadzają się z książkowymi opisami tychże. Ogólnie filmu nie polecam. Lepiej przeczytać książkę.

PS. Książka jest lekturą szkolną w Stanach Zjednoczonych, więc jeżeli nie chce się czytać komuś książki i oglądnie taki film, to będzie opowiadał takie 'pierdoły', że hej, przy omawianiu lektury  ;)

Założyłam ten wątek aby poznać wasze opinie nt. ekranizacji książek. Myślę, że nie tylko ja mam takie sceptyczne podejście do ekranizacji.

Kaśka
Nowy
Nowy
Posty:26
Rejestracja:28 sty 2013, 19:50

Odp: Książki i ich ekranizacje

Post autor: Kaśka » 02 lut 2013, 15:07

[quote="busia"]
Jak napisałam w wątku o książkach które warto przeczytać - Władca Much, ostatnio oglądałam również ekranizację tego filmu. Muszę przyznać, że bardzo się rozczarowałam. Nic z tego klimatu reżyser nie przeniósł na ekran. Czytając książkę, wyspa wyobrażała mi się bardzo słoneczna, laguny błękitne itd,  a w ekranizacji reżyser pokazał ponurą wyspę - nie dopatrzyłam się lagun :/ Poza tym, już nie mówiąc o lokalizacji, bohaterowie absolutnie nie zgadzają się z książkowymi opisami tychże. Ogólnie filmu nie polecam. Lepiej przeczytać książkę.

PS. Książka jest lekturą szkolną w Stanach Zjednoczonych, więc jeżeli nie chce się czytać komuś książki i oglądnie taki film, to będzie opowiadał takie 'pierdoły', że hej, przy omawianiu lektury  ;)

Założyłam ten wątek aby poznać wasze opinie nt. ekranizacji książek. Myślę, że nie tylko ja mam takie sceptyczne podejście do ekranizacji.
[/quote]


Ekranizacje książek mogą być trafione bądź nietrafione. Przykładem nietrafionej ekranizacji jest film 'Zmierzch' to co przedstawił reżyser w zupełności odbiega od treści. Znaczna część osób podziela moje zdanie. Natomiast trafioną ekranizacją jest z pewnością Trylogia Władcy Pierścieni i Hobbita. Idealne przedstawienia świata fantasy. Podsumowując jestem jak najbardziej za ekranizacją książek ale musi ona być trafiona w 100% :)

Awatar użytkownika
kokonut
Bywalcy
Bywalcy
Posty:154
Rejestracja:23 sty 2013, 20:03

Odp: Książki i ich ekranizacje

Post autor: kokonut » 03 lut 2013, 18:32

Hmm... ja tam jestem odmiennego zdania. Ekranizacja nie musi w 100% odpowiadać książce. To jest wizja reżysera. Główne wątki muszą być zekranizowane. W jaki sposób reżyser to zrobi , to jest tylko jego sprawa. Wiadomo, żeby główne wątki zakończyły się jak w książce inaczej - to nie byłaby ekranizacja ;)
Dobry synonim nigdy nie jest zły - Słownik synonimów, a stare gry to gry :D

Timothyenago
Nowy
Nowy
Posty:10
Rejestracja:27 sty 2019, 10:53
Lokalizacja:Denmark
Kontakt:

Ksiazki i ich ekranizacje

Post autor: Timothyenago » 31 sty 2019, 18:10

I ja nawiaze do Chmielewskiej. Chyba wszystkie jej ksiazki tryskaja humorem, ale fenomenem jest "Lesio". Gdy bedziecie ja czytac, to gdy nie ma nikogo przy was, bo chichotanie moze innym przeszkadzac
Niezle sie usmialam czytajac "Ladowanie w Garwolinie", wymienione tu juz.
Polecam rowniez jedyna ksiazke Anny Mielniczek - "Lalunia". Styl Chmielewskie, wiec smiechu mnostwo.

ODPOWIEDZ