[Prawo autorskie] Dozwolony użytek

Tutaj możecie wymieniać się książkami / sprzedaż-kupno itp. W dziale tym możecie również umieszczać linki do serwisów internetowych z których można pobrać książki.

Moderator:Global Moderator

reset
Nowy
Nowy
Posty:13
Rejestracja:30 lip 2013, 09:56
[Prawo autorskie] Dozwolony użytek

Post autor: reset » 05 wrz 2013, 11:49

W prawie autorskim mamy coś takiego jak Dozwolony użytek utworu objętego ochroną prawami autorskimi. Jak czytamy:
Dozwolony użytek w zakresie prywatnym jest generalnie (z kilkoma wyjątkami) zwolniony z roszczeń finansowych właścicieli majątkowych praw autorskich. Jest on jednak dość niejasno ograniczony do "osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego". Trudne do interpretacji jest w szczególności pojęcie pozostawania w stosunku towarzyskim, zwłaszcza w przypadku dzielenia się utworami w formach elektronicznych przez internet – istnieją w tym zakresie liczne rozbieżności interpretacyjne.

Z zasad dozwolonego użytku osobistego są całkowicie wyłączone wszelkie programy komputerowe, co oznacza, że kopii programów nie wolno wypożyczać czy odstępować nawet znajomym, chyba że licencja jego użycia na to wyraźnie zezwala
[Wikipedia]

Mam rozumieć przez to, że np. książki elektroniczne i inne publikacje (za wyjątkiem oprogramowania), mogą być udostępniane przez internet? Wiem, wiem - są to niejasne przepisy, dzięki którym w sieci możemy znaleźć wiele źródeł z możliwością ściągania plików, bo nie mamy jasnego prawa i nikogo nie można pociągnąć do odpowiedzialności.

Chyba, że ja coś sobie źle interpretuje?

ODPOWIEDZ